„Zabawa przynosi śmiech, a śmiech zmniejsza strach” - to jeden z naszych ulubionych cytatów z nowej książki od Wydawnictwa Mamania „Nie strach sie bać. Jak rodzicielstwo przez zabawę radzi sobie z lękami dzieciństwa” Lawrenca J. Cohena. Polecamy ją wszystkim bezradnym rodzicom, którzy chcieliby przejść ze strony zmartwienia, lęku i niepokoju do krainy bliskości, radości i zabawy!

W kąiążce znajdziecie wsparcie w codziennej pielęgnacji trudnych emocji dziecka, ale także własnych. Terapeuta rodzinny dr Lawrence J. Cohen dzieli sie z nami bogatym doświadczeniem wyniesionym z praktyki zawodowej, nazywając wnioski z obserwacji „rodzicielstwem przez zabawę”. Bazuje ono na empatycznych reakcjach, zrozumieniu i akceptacji wszystkich emocji, pojawiających się w wyniku lęku, stresu, zdenerwowania czy złości. Stosowanie zaproponowanego w ksiażce Systemu Bezpieczeństwa (sygnał alarmowy, stan alarmowy, ocena sytuacji, sygnał odwołania alarmu) oraz Ogniowego Modelu Emocji (iskra, ogień, oliwa i woda) ułatwi wam zapanowanie nad destrukcyjnymi relacjami w rodzinie i grupie rówieśniczej a skupianie sie nad tym „co jest” a nie nad tym „co, jesli” przywróci radość z drobnych przyjemności i wspólnego spędzania czasu.

Książka będzie doskonałym przewodnikiem dla rodziców, których dzieci doświadczają oznaków lęku na różnych plaszczyznach funkcjonowania: somatycznych, umysłowych, emocjonalnych i behawioralnych. W rzeczywistości symptomy oddziaływania niepokoju przenikaja się i zlewają: „Nasze myśli zmieniaja się, kiedy zaczynamy oddychać powoli. Nasz oddech spowalnia się i pogłębia, kiedy zaczynamy myśleć inaczej. Nasze emocje zmieniają się, kiedy zbliżamy sie do czegoś, czego dotad unikaliśmy, albo kiedy powstrzymujemy się od nerwowego nawyku” (ibidem - str. 280). W książce Cohena znajdziemy szeroki wybór ćwiczeń, zabaw, technik i porad jak stawiać czoła wielowymiarowemu działaniu leku i strachu.

Wyobraź sobie, że twoje dziecko się czegoś boi i zaczyna panikować. Co mu wtedy powiesz?
  • Nie musisz tam iść.
  • Dam ci całe opakowanie cukierków.
  • Zrób to wreszcie i przestań się mazać.
  • Podobało ci się ostatnim razem i zobacz, wszyscy już tu są i dobrze się bawią, a poza tym nic złego sie nie stanie.
  • Zaciśnij zęby, zobaczysz, to minie zanim się zorientujesz.
  • Koniec dyskusji, nie chcę już o tym słyszeć.
  • Czuję, że drżysz. Wiem, że to straszne. Przytule cię tak długo, jak chcesz, a kiedy będziesz gotowy wejdziemy tam razem.

Każdy rodzic - także i ja - w jakimś kontekście wypróbował niemal wszystkie te możliwości. ale ja polecam tę ostatnią. Pierwsze dwa wybory - rezygnacja z imprezy albo odwrócenie uwagi dziecka za pomoca cukierków - zachęcaja do uników. Kolejne dwa - nacisk na dziecko, by zignorowało lęk - prawdopodobnie doprowadzą do zalewu emocji. „Zacisnij zęby i bądź cicho” to recepta na białe knykcie.

 ibidem, str. 139

Spróbuj i zobacz, co się stanie!


 


Książkę kupisz w sklepie internetowym Wydawnictwa Mamania: http://www.mamania.pl/ksiazki/nie-strach-sie-bac,117

Dołącz do Wydawnictwa Mamania na facebooku: www.facebookcom/wydawnictwo.mamania


Dziękujemy Wydawnictwu Mamania za nadesłaną książkę!

Dołącz na Facebooku

Początek strony