Badania wpływu tzw. białego szumu na uspakajanie i usypianie niemowląt dowiodły skuteczności tego typu dźwięków. Ponad 80% dzieci usnęło podczas słuchania generowanego sygnału, co pozwala jednoznacznie polecić biały szum jako metodę na radzenie sobie z bezsennością i niepokojem niemowląt.

 

Badania nad snem noworodków przeprowadzone w 1990 roku przez zespół Instytutu Położnictwa i Ginekologii przy Queen Charlotte's Hospital w Londynie, przy udziale J.A. Spencer, D.J. Moran, A. Lee, D. Talbert, realizowane były w dwóch grupach niemowląt. Próba badawcza składała się z 40 noworodków tuż po podaniu pokarmu, w wieku od 2 do 7 dni. Obserwacji podlegało ich zachowanie, tętno oraz czas zasypiania.

Pierwsza grupa losowo wybranych dwudziestu niemowląt zasypiała przy dźwięku białego szumu, natomiast grupa druga (kontrolna) w naturalnej ciszy. Podczas badania w grupie pierwszej przez pierwszych 30 sekund biały szum odtwarzany był z siłą 72,5 dB, a nastepnie został zredukowany i odtwarzany przez 4 minuty i 30 sekundy z siłą 67 dB. Częstotliwość dźwięku zawierała się w paśmie pomiędzy 500 Hz a 9 KHz. Do badania czestotliwości akcji serca posłużono sie aparaturą EKG a elektrody zostały umieszczone na klatce piersiowej.

Wyniki obu grup usypianych dzieci znacznie różniły się wzajemnie. Częstość akcji serca noworodków w grupie pierwszej w ciągu dwóch minut od startu emisji białego szumu spadła ze 180 do około 100-110 uderzeń na minutę. Podczas porównania grup badawczych, które odbyło się w piątej minucie usypania, stwierdzono, że w grupie poddanej ekspozycji białego szumu zasnęło 80% dzieci, podczas gdy w grupie drugiej, usypianej tradycyjnie w ciszy, usnęło zaledwie 25% badanych.

 

bicie serca

Orginalny wykres prof. J. A. Spencera "częstości akcji serca niemowląt" ? strzałką zaznaczono moment emisji ?białego szumu?, dzieci usneły w ciągu 2 minut.

 

Badanie udowodniło korzystne działanie białego szumu na obniżenie tętna krwi u dzieci, co prowadziło do ich uspokojenia, trzykrotnie skracało też czas potrzebny do uśnięcia w stosunku do niemowląt usypianych w ciszy. Głośność dźwięków, generowana przez urządzenie wykorzystywane w tym badaniu, odpowiadała średniemu poziomowi hałasu z wnętrza samochodu osobowego, jadącego z prędkością 50 km/godz. Podobne efekty można uzyskać dzięki zastosowaniu szumu suszarki do włosów lub odkurzacza, dostępne są także specjalne nagrania, oferujące szeroki wybór odgłosów o pożądanym paśmie.

Kojące działanie brzmień, wytwarzanych przez urządzenia mechaniczne, okazują się pomocne zwłaszcza w trudnych momentach życia niemowlaka, takich jak ząbkowanie czy dolegliwości związane z kolką jelitową. Naukowcy przypuszczają, że efektywność białego szumu, oprócz podobieństwa do dźwięków wewnątrzmacicznych, polega prawdopodobnie na maskowaniu innych, zewnętrznych dźwięków, przyczyniając się do szybkiego i długotrwałego uspokojenia dziecka, które przeradza się w sen.

autor: Bartosz Lamch, psycholog projektu Dobry Sen

Dołącz na Facebooku

Początek strony