Ojcowie także cierpią na depresję poporodową! Zespół naukowców z Uniwersytetu w Oxfordzie, pod kierunkiem psychiatry dra Paula Ramchandaniego, badał częstotliwość, zależności i konsekwencje występowania depresji poporodowej wśród młodych ojców, zwłaszcza w rodzinach z pierwszym dzieckiem.

Wśród objętej badaniem grupy 8.431 ojców, 11.833 matek i 10.024 dzieci stwierdzono, że na objawy depresji cierpi aż 4% badanych mężczyzn. Zgłaszali oni typowe dla tej choroby dolegliwości: niepokój, smutek, rozdrażnienie, kłopoty z zasypianiem, poczucie bezradności. Wykazywali także lęki o przyszłość rodziny, zapawnienie dziecku odpowiedniej opieki emocjonalnej i materialnej oraz narastającą frustrację z powodu zmiany dotychczasowego stylu życia.

Młodzi rodzice powinni pamietać, jak ważne jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy psychologicznej w odpowiednio krótkim czasie. Jest to istotne także dla stanu zdrowia ich dzieci, bowiem obserwacje dra Rachmandaniego wskazują na znaczny wpływ niedyspozycji rodziców na rozwój behawioralny i emocjonalny niemowląt.

źródło: www.thelancet.com

Dołącz na Facebooku

Początek strony